سیمولاتور یا شبیه ساز فن ماینر

شبیه ساز هوشمند

دستگاه سیمولاتور یا شبیه ساز فن ماینر در زمانی استفاده می شود که بخواهیم عملکرد فن را هنگامی که فن اصلی را از دستگاه ماینر جدا کردیم توجیه کنیم. از آنجا که دستگاه ماینر لزوما بر اساس کارکرد فن های خنک کننده، عمل می کند بنابراین در زمان استفاده از فن های سایلنت و حلزونی باید دستگاه را از کارکردِ فن سایلنت مطلع نمود. این روند با استفاده از سیمولاتور یا شبیه ساز فن صورت می گیرد. یعنی نقش اصلی شبیه ساز یا سیمولاتور فن ماینر، ایجاد ارتباط صوری بین فنِ غیراصلی با دستگاه ماینر می باشد. در اصل با کاربرد شبیه ساز یا سیمولاتور فن ماینر دستگاه را گول می زنیم و بردهای دستگاه، این فرمان را به دستگاه صادر می کنند که فن دستگاه در حال عملکرد و دستگاه به لحاظ حرارت و موارد آسیب زا در ایمنی قرار دارد.

سیمولاتور فن ماینر دارای یک کنترل برد هوشمند است که توسط سوکت های ۴پین و ۶پین به دستگاه متصل می شود. از آنجا که دستگاههای مختلف دارای سوکت های متفاوت می باشند بنابراین سوکت های مورد استفاده برای هر دستگاه در هر سیمولاتور فن ماینر منحصر به فرد می باشد. البته با توجه به تشابه هر دسته از ماینرها که در دسته بندی های همسان قرار می گیرند، سیمولاتورها نیز به چهار یا پنج زیر مجموعه تقسیم می شوند. لازم است بدانید با توجه کلاس هر دستگاه بنا به مدل و تاریخ تولید،برای بعضی دستگاه ها سیمولاتورهای معمولی، و برای موارد قدیمی از سیمولاتورهای هوشمند استفاده می شود. این سیمولاتورهای هوشمند علاوه بر ایجاد اتصال فن حلزونی به دستگاه ماینر، در صورت بالا رفتن دمای دستگاه در اثر اختلال کارکرد فن حلزونی و سایلنت بطور اتومات فرمان ایست و عدم کارکرد را به ماینر صادر می کند تا دستگاه با کارکرد در دمای بالا دچار صدمات جبران ناپذیر نگردد.

از جمله نکات اصلی در کاربرد شبیه ساز یا سیمولاتور فن ماینر پوشش عایق الکتریکی می باشد که باید حتما بر روی صفحه کنترل برد ایجاد شود تا از اتصال برقی و اتصال بدنه بین دستگاه و سیمولاتور جلوگیری شود.

برای آشنایی هر چه بیشترِ کاربران در اینجا به معرفی انواع شبیه ساز فن ماینر با سوکت های مخصوص به هر دستگاه می پردازیم.

 • شبیه ساز فن ماینر با سوکت ۴ پین مخابراتی:

این شبیه ساز فن ماینر دارای سوکتی با چهار خروجی با ساختار منحصر به فردِ خود از عمومی ترین انواع شیبیه ساز فن ماینر می باشد که امکان اتصال به دستگاههایی مثل S9 و M3 و S11 و T17 و S17 و Z11 و M1 و V9 و T1  و یکی از انواع فن های ‌T2T و نیز مدل های احتمالیِ دیگر را دارد.

 • شبیه ساز فن ماینر با سوکت ۴ پین XH :

این شبیه ساز فن ماینر برای دستگاههایی مثل E9 و E9i و بعضی از مدلهای E10 کاربرد دارد.با توجه به نزدیکیِ ماهیت متریال ساختِ این شبیه ساز فن ماینر به شبیه ساز فن ماینرِ۴ پین مخابراتی لذا می توان گفت این دو محصول دارای قیمت مشابه هستند و تنها تفاوت آنها در قسمت قالب بندیِ سوکت می باشد.

 • شبیه ساز فن ماینر با سوکت ۴ پین Mini ATX :

برای کاربرد فن حلزونی سایلنت در دستگاههایی مثل F1 و A1 و نیز بعضی از دستگاههای دیگر که جزوِ زیر مجموعه E10 و Avalon می باشند از این شبیه ساز فن ماینر استفاده می شود.

 • شبیه ساز فن ماینر با سوکت ۴ پین ATX :

از این شبیه ساز فن ماینر برای اتصال به دستگاههایی مثل M30 و M31 و نیز بعضی از مدلهای جدید M21 استفاده می شود.

 • شبیه ساز فن ماینر با سوکت ۶ پین مخابراتی:

برای دستگاههایی مثل M21 و M20 با مدل های قدیمی و نیز یکی از زیر مجموعه فن دستگاه ‌T2T از این شبیه ساز فن ماینر استفاده می گردد.

 

نکات مهم!
 1. برای دستگاههایی که دارای دو فن در یک سمت می باشند (اصطلاحا دوبل فن هستند) برای هر فن باید از یک شبیه ساز فن ماینر استفاده نمود.
 2. از جمله کاربردهای شبیه ساز فن ماینر علاوه بر حذف فن در حالت عادی، در زمانی که دستگاه را داخل روغن مینرال قرار می دهیم نیز از شبیه ساز فن ماینر استفاده می گردد.
 3. خروجی شبیه ساز فن ماینر، ولتاژ خود را با میزان ولتاژ دستگاه ماینر مطابقت می دهد و به همین دلیل به این لحاظ از سوی شبیه ساز فن ماینر به دستگاه آسیبی وارد نمی آید.
 4. شبیه ساز فن ماینر این امکان را به دستگاه می دهد که سرعت فن حلزونی را بر اساس نیاز دستگاه مدیریت کند.
 5. از جمله ویژگی های مهم انواع شبیه ساز فن ماینر که توسط این شرکت ارائه می شود این است که بر روی کنترل برد تمام انواع مختلف شبیه ساز فن ماینرها یک شیلد محافظ تعبیه شده که از اتصال برد شبیه ساز فن ماینر با بدنه دستگاه و نیز امکان نفوذ رطوبت یا گردوخاک به ساختار برد شبیه ساز فن ماینر ممانعت به عمل آید.
 6. در زمان تعبیه و اتصال شبیه ساز فن ماینر به سوکت مادگی در دستگاه برای عدم آویزان ماندن یا گیرکردن ساختار سیم ها و کنترل برد شبیه ساز فن ماینر به بدنه یا جاهای دیگر باید آن را با بست پلاستیکی در جای خود تثبیت نمود.
 7. در صورتیکه دستگاه شما بطور خودکار مجهزبه سنسور و پایش دما نیست باید از شبیه ساز فن ماینر هوشمند استفاده نمایید تا شبیه ساز فن ماینر هم نقش سیمولاتور را ایفا نماید و هم در صورت بالا رفتن دما بخاطر اختلال در عملکرد فن حلزونی، به طور هوشمند و اتومات، فرمان خاموش شدن دستگاه را صادر کند.
زهرا شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.