متاورس چیست؟

 

متاورس(metaverse) تصویری از یک دنیای مجازی است که در دنیای حقیقی وجود دارد. متاورس فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی‌تر از فناوری فعلی است. به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه‌ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می‌شوند. یکی از مزیت‌های کلیدی متاورس حضور است؛ حسی که به‌جای تماشای اماکن و افراد، شما را به‌صورت فیزیکی با آن‌ها درگیر می‌کند. 


متاورس یک برنامه، پلتفرم یا گجت هوشمند نیست بلکه مجموعه‌ای از پلتفرم‌ها، تکنولوژی‌ها و گجت های هوشمند است به عبارت ساده‌تر متاورس دنیایی است که شما در آن به صورت سه بعدی در دنیای مجازی به بی نهایت می‌رسید، در این دنیای جدید از بعد زمان و مکان آزاد خواهید شد و می‌توانید بدون توجه به قوانین دنیای واقعی، قوانین دنیای خودتان را بسازید.
این دنیای مجازی از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی قابل دسترسی خواهد بود.

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های متاورس نحوه حضور کاربران در آن است که قرار است توسط آواتارها اتفاق بیافتد. در واقع مردم یک آواتار سه بُعدی از خودشان را خواهند داشت که در این دنیای مجازی فعالیت می‌کند. مثلا می‌توانیم بوسیله آواتار خودمان در یک جلسه کاری حضور پیدا کنیم. 

اگر از فضای مجازی استفاده کنید می‌دانید که هر شخص یک حساب کاربری مشخص دارد که به طور معمول علاوه بر نام یک تصویر نیز در این حساب نمایانگر شخص است. اما اکنون در دنیای متاورس آواتار نه تنها تجسمی سه‌بعدی از خود شما است و ظاهری مشابه شما دارد بلکه می‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید و لباس و کفش و سایر موارد آن را به دلخواه تنظیم کنید.

 

از آواتارهای متاورس که بگذریم، به امکاناتی می‌رسیم که این دنیا می‌تواند در اختیار ما قرار دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند علاوه‌بر خلق دنیاهای مختلف و قرار دادن آن‌ها در مقابل کاربران، آن‌ها را در زمان هم جابه‌جا کنند. در متاورس شما خواهید توانست در زمان هم سفر کنید. فرض کنید به روم باستان رفته‌اید. تصور کنید که در خیابان‌ها ایستاده‌اید، صداها را می‌شنوید، بازارها را ملاقات می‌کنید و حس و حال زندگی سال های پیش را از نزدیک احساس میکنید.

کاربرد های متاورس

_ ملاقات‌های مجازی و قرارهای کاری
_آموزش مجازی
_کسب درآمد از بازی‌کردن
_خرید آنلاین
_گردشگری و سفر
_کنسرت و جشن‌ها
_مالکیت دیجیتال
_اقتصاد

جایگاه ارزهای دیجیتال در متاورس

 

متاورس یک جهان تعاملی است و باید نقل و انتقالات مالی در آن صورت بگیرد. در واقع متاورس مانند دنیای خودمان می‌خواهد امکان خرید و فروش و مبادله را برای کاربران خود فعال کند. 

این موضوع زمانی امکان پذیر است که ارزی برای مبادله مشخص شود. اما طبیعتاً نمی‌توان در متاورس هم با دلار و یورو معامله کرد. بنابراین اقتصاد در متاورس، صرفاً با ارزهای دیجیتال صورت خواهد گرفت. در این فضا اقتصادی مستقل و پویا وجود دارد که در پلتفرم‌های دیجیتالی و گسترده شده، شما می‌توانید از ارزهای دیجیتال استفاده کنید و از محتویاتی که توسط شرکتها و کاربران ایجاد میشود خرید کنید. 

متاورس یک جهان مجازی است که کاربران می‌توانند شخصیت موردعلاقه خود را در آن بسازند و درست مانند زندگی واقعی، در آنجا زندگی کنند.

با ورود نام‌های بزرگی مثل متا (فیس‌بوک) به این حوزه، باید منتظر نفوذ بیش از پیش متاورس در زندگی روزمره خود باشیم. با پیشرفت متاورس بسیاری از کارهای روزمره ما مثل شرکت در کلاس‌ها، خرید و سفر دگرگون می‌شود و جنبه‌هایی کاملاً‌ متفاوت با زندگی فعلی به آن اضافه خواهد شد.

زهرا شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *