راهنمای خرید فن کارت گرافیک

فن XFX

کارت گرافیک یکی از مهم ترین اجزای داخلی سیستم های رایانه شخصی است که وظیفه اصلی آن، پردازش تصاویر و نمایش آن ها در نمایشگر می باشد. همچنین برای استخراج ارزهای دیجیتال زیادی مانند اتریوم، ریون کوین و ده‌ها ارز دیجیتال دیگر نیاز به استفاده از قدرت پردازش کارت گرافیک است. معمولا کارت های گرافیک، دارای پردازنده مخصوص به خود بوده و جدا از CPU کار می کنند. این پردازنده در هنگام کار گرما ایجاد می کند و اگر این گرما به درستی به بیرون هدایت نشود، ممکن است کارت گرافیک یا سایر اجزای دورنی سیستم، با مشکل مواجه شوند. به همین دلیل وجود سیستم خنک کننده و فن کارت گرافیک می تواند بسیار مفید باشد که در ادامه قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با این نوع خنک کننده ها، به شما ارائه دهیم.

 

فن کارت گرافیک

فن کارت گرافیک یکی از مهم‌ترین قطعاتی است که در حوزه کولینگ تولید شده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. فن کارت گرافیک نقش بسیار بزرگی در تامین عملکرد صحیح کارت گرافیک دارد. کارت گرافیک قطعه‌ ای پرکاربرد و همراه با قدرت و عملکرد بالا می باشد به همین دلیل برای اجرا عملکرد مناسب به فن خنک کننده احتیاج دارد. شما با خرید فن کارت گرافیک می‌توانید انتظاری که از کارت گرافیک خود دارید را تامین کرده و اجازه دهید که بتواند بهترین امکاناتش را در اختیار سیستم شما بگذارد.

 

خنک کننده کارت گرافیک چه تاثیری بر عملکرد آن دارد؟

دمای استاندارد یک کارت گرافیک در گذشته بین 70 تا 75 درجه سانتی گراد بوده است. همانطور که گفتیم این روزها کارت گرافیک ها پیشرفت زیادی کرده اند که توقع داریم با پیشرفت این کارت گرافیک ها دمای آن ها پایین تر آمده باشد اما بازهم این افزایش دما وجود دارد. بنابراین می توان این نتیجه را گرفت که بهترین راه برای خنک کردن کارت گرافیک ها این است که از یک خنک کننده مناسب استفاده کنیم و دمای آن را به حالت استاندارد برسانیم.

یکی از مهمترین دلایل کاهش عمر قطعات الکترونیکی، کار کردن این دستگاه ها در شرایط دمایی بالا است. بیشتر قسمت های بردهای الکترونیکی از مواد پلاستیکی تهیه شده اند و در صورتی که دمای آن ها از شرایط معمول بالاتر رود، صدمه خواهند دید.

کارت های گرافیک نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اگر در شرایط دمایی استانداردی نگهداری نشوند، خیلی زود کارایی خود را از دست داده و در برخی موارد به طور کلی از کار می افتند. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که خنک نگه داشتن کارت گرافیک و به تبع آن، خنک نگه داشتن تمامی قطعات سیستم، می تواند راه حلی مناسب برای افزایش عمر قطعات باشد.

 

راهنمای خرید فن کارت گرافیک

دقت کنید که فنی که قصد خرید آن را دارید، آیا دقیقا مطابق با کارت گرافیک شما هست یا خیر؟ معمولا تمامی فن های کارت گرافیک، حاوی یک سری اطلاعات هستند که نشان می دهند برای کدام دسته از کارت های گرافیک مناسب می باشند. اجرای برنامه های سنگین محاسباتی که مستقیما از پردازنده کارت گرافیک استفاده می کنند، نظیر نرم افزارهای ماینینگ، باعث می شود تا کارت گرافیک به شدت داغ شود و گرمای آن حتی هوای داخلی کیس را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پیشنهاد می شود در صورتی که از سیستم خود به عنوان دستگاه ماینر استفاده می کنید، کارت گرافیک خود را مجهز به فن های کارت گرافیک قدرتمند نمایید.

 

قیمت فن کارت گرافیک

قیمت فن کارت گرافیک به عوامل مختلفی مانند فرم فاکتور (عملکرد فن)، مدل، اصل یا غیراصل و… بستگی دارد. نکتهٔ دیگری که در هنگام خرید فن کارت گرافیک باید حتماً در نظر بگیرید داشتن گارانتی اصلی است. در واقع برای این‌که بتوانید بهترین عملکرد را از فن کارت گرافیک دریافت کنید باید به فروشندگان معتبری مراجعه کنید که محصول اصلی همراه با گارانتی معتبر را ارائه کنند. پیشنهاد ما این است که برای خرید فن کارت گرافیک به صورت آنلاین یا حضوری می‌توانید به الو ماینر مراجعه کنید.

 

جمع بندی

انتخاب فن مناسب برای کارت گرافیک یکی از نکات مهمی است که هر کاربر سیستم رایانه‌ای یا سرور باید به آن توجه کند. همان‌طور که متوجه شدید، مهم‌ترین جنبه یک رایانه به‌ویژه برای بازی و یا نرم‌افزارهای سنگین فن کارت گرافیک است. در واقع اگر بهترین کارت گرافیک موجود در بازار را نیز تهیه کنید، اگر دما بیشتر از حد استاندارد شود، عملکرد ضعیفی را تجربه خواهید کرد. در واقع هرچقدر کارت‌های گرافیکی جدیدتر و قدرتمندتر شده‌اند، خنک‌سازی این قطعات نیز در اولویت قرار گرفته است.

زهرا شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.