کلید خصوصی و کلید عمومی peivet key public key

کلید خصوصی کلید عمومی

کلید خصوصی و کلید عمومی ( Private Key and Privet key) یک نوع پیچیده از کریپتوگرافی است . که به کاربران اجازه می‌دهد به ارز رمزنگاری شده ‌خود دسترسی داشته باشند .

یک کلید خصوصی نمایانگر یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین یا سایر آلتکوبن ها است . ( منظور از التکوین سایر ارزهای دیجیتال بجز بیتکوین است . ) و امنیت آن به کاربر کمک می‌کند تا از دزدی و دسترسی غیرمجاز به موجودی ارز خود در امان بماند.

اگر مدتی است ارزهای دیجیتال  سروکار دارید ، احتمالا دیده‌اید که در ولت‌ها به شما یک کلید خصوصی و کلید عمومی داده می‌شود ( به زبان ساده کلید عمومی مثل شماره کارت عابر بانک شما میباشد و کلید خصوصی مثل رمز عابر بانک شما ) .

کلید عمومی، همان آدرس کیف پول شماست . که از طریق الگورتیم‌های پیچیده ریاضی از روی کلید خصوصی ایجاد می‌شود . ( بنا بر این شما میتوانید بینهایت کلید عمومی از روی کلید خصوصیتان برای خود بسازید . ) با این حال تقریبا غیرممکن است که این فرایند و الگورتیم را بتوان برعکس کرد و یک کلید خصوصی را از یک کلید عمومی بتوان ساخت .

فروش کیف پولهای سخت افزاری

فقط با داشتن کلید خصوصی است که می‌توان مبالغ موجودی یک کیف ارز دیجیتال را از آن خارج کرد و حتی سازنده ارز هم نمی‌تواند بدون دسترسی داشتن به کلید خصوصی، ارز دیجیتال را از کیف پول دیگر خارج کند.

کلیدخصوصی از 51 کاراکتر تصادفی شامل اعداد ، حروف انگلیسی ساخته می‌شود و به همین جهت هک‌کردن آن تقریبا غیرممکن است. می‌توان به آدرس عمومی به عنوان یک صندوق پستی نگاه کرد که فقط کلیدخصوصی می‌تواند قفل آنرا باز کند.

به همین جهت ، امن نگه‌داشتن کلید خصوصی بسیار مهم است و باید از دزدیده شدن یا گم شدن آن جلوگیری کرد، زیرا اگر کلید خصوصی از دست رود یا دزدیده شود، محتوای کیف یا صندوق را می‌توان از دست رفته دانست.

چندین راه برای حفظ و نگهداری کلید خصوصی وجود دارد، کلیدهای خصوصی می‌توانند روی کیف پول‌های کاغذی نیز نگهداری شوند.

دستگاه ماینر چیست ؟ و چگونگی استخراج ارز دیجیتال ؟

یاسر شکیبا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *